Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 2 in Lng, 3 PK
In Stock
$45.20
/each
Earn 45 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780Z63
$45.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 98.7 lb/in |
| Spring Material | Spring Steel |
| End Type | Closed, Ground |
| Inside Diameter | 0.72 in |
| Outside Diameter | 0.97 in |
| Wire Diameter | 0.13 in |
| Compressed Length | 1.22 in |
| Free Length | 2 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | C09701252000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 2