Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 4 in Lng, 3 PK
In Stock
$45.20
/each
Earn 45 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780Z18
$45.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 4 in |
| Outside Diameter | 0.97 in |
| System of Measurement | Inch |
| Inside Diameter | 0.78 in |
| Wire Diameter | 0.1 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 16.2 lb/in |
| Compressed Length | 1.76 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Mfr. Model # | C09700954000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 2