Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 1/2 in Lng, 5 PK
In Stock
$34.60
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780YU7
$34.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 13.1 lb/in |
| Inside Diameter | 0.78 in |
| Outside Diameter | 0.94 in |
| Wire Diameter | 0.08 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Free Length | 3-1/2 in |
| Compressed Length | 1.72 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | C09380803500M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 5