Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 in Lng, 5 PK
In Stock
$31.20
/each
Earn 31 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780YL8
$31.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | Spring Steel |
| Compressed Length | 1.2 in |
| Wire Diameter | 0.08 in |
| Outside Diameter | 0.85 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Inside Diameter | 0.7 in |
| Spring Rate | 10.3 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 3 in |
| Mfr. Model # | C08450753000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 5