Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 1/4 in Lng, 5 PK
In Stock
$34.95
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780Y52
$34.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 53.1 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Material | Spring Steel |
| Free Length | 3-1/4 in |
| Inside Diameter | 0.38 in |
| Outside Diameter | 0.56 in |
| Compressed Length | 2.22 in |
| Wire Diameter | 0.09 in |
| Mfr. Model # | C05630923250M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 5