Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 3/4 in Lng, 5 PK
In Stock
$30.70
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780X60
$30.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Material | Spring Wire |
| Storage Protection Code | A |
| Finish | Oil |
| Standards | AMS 5112, ASTM A228 |
| Compressed Length | 1.04 in |
| Display Qty | 5 |
| Spring Rate | 21.7 lb/in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Inside Diameter | 0.37 in |
| Spring Shape | Cylindrical |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| End Type | Closed, Ground |
| Display Sell UOM | PK |
| System of Measurement | Inch |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Product Type | Compression Spring |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Free Length | 1-3/4 in |
| Freight Class Code | 18 |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Manufacturer Part Number | C05000631750M |
| Wire Diameter | 0.06 in |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Mfr. Model # | C05000631750M |
Description
Compression Spring, PK5