Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 in Lng, 0.3 in O.D., 5 PK
In Stock
$30.70
/each
Earn 30 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780WE9
$30.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.03 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Free Length | 1 in |
| Spring Rate | 9 lb/in |
| Inside Diameter | 0.24 in |
| Outside Diameter | 0.3 in |
| Compressed Length | 0.45 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Mfr. Model # | C02960321000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 5