Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 15/64 in Lng, 5 PK
In Stock
$29.60
/each
Earn 29 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780W42
$29.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| End Type | Closed, Ground |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 1-15/64 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 9.1 lb/in |
| Wire Diameter | 0.03 in |
| Compressed Length | 0.62 in |
| Inside Diameter | 0.17 in |
| Outside Diameter | 0.23 in |
| Mfr. Model # | C02340301230M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 5