Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 3/16 in Lng, 5 PK
In Stock
$29.60
/each
Earn 29 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 780W33
$29.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 0.17 in |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.03 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 0.23 in |
| Spring Rate | 6.7 lb/in |
| Compressed Length | 0.59 in |
| Free Length | 1-3/16 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Mfr. Model # | C02340281190M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161904 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 5