Plug Lockout: For 1 15/32 in Max Cord Dia, For 4 1/2 in Max Plug Dia, Yellow
In Stock
$78.75
/each
Earn 78 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Plug Lockout: For 1 15/32 in Max Cord Dia, Fo...
Item 6T880
$78.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1839 |
| Brand | BRADY |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 39/100 in |
| For Maximum Cord Diameter | 1-15/32 in |
| Display Sell UOM | EA |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Lockout Type | Plug |
| Display Qty | 1 |
| For Plug Type | 2-Prong, 3-Prong |
| Freight Class Code | 18 |
| Resistance Properties | Chemical Resistant |
| Storage Protection Code | A |
| Maximum Number of Padlocks | 4 |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Plug Lockout Type | Hubbell Plugout Lockout |
| Lockout Color | Yellow |
| Overall Height | 12.47 in |
| Minimum Temperature | -4 Degrees F |
| For Maximum Plug Diameter | 4-1/2 in |
| For Maximum Plug Length | 10.3 in |
| Overall Length | 0.035 in |
| Standards | RoHS 2015/863 Compliant, RoHS 2011/65/EU Compliant |
| Maximum Temperature | 176 Degrees F |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Manufacturer Part Number | 65968 |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Encasing Lockout | Yes |
| Lockout Material | Polypropylene |
| Outside Diameter | 5.06 in |
| Overall Width | 6.31 in |
| Mfr. Model # | 65968 |
Description
Plug Lockout, Yellow