Work Table: Fixed Ht, Steel, 48 in x 25 in, 1, 400 lb Overall Load Capacity
In Stock
$944.00
/each
Earn 944 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
APPROVED VENDOR Work Table: Fixed Ht, Steel, 48 in x 25 in, 1...
Item 6NCN4
$944.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | APPROVED VENDOR |
| Overall Width | 48 in |
| Caster Type | (2) Rigid, (2) Swivel |
| Overall Height Range | 30 in |
| Wheel Diameter | 5 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Top Material | Steel |
| Color | Gray |
| Overall Load Capacity | 1,400 lb |
| Frame Material | Steel |
| Overall Height | 30 in |
| Top Gauge | 12 ga |
| Assembly | Fully Assembled |
| Height Adjustability | Fixed Height |
| Number of Drawers | 0 |
| Edge Shape | Round Corner |
| Number of Shelves | 1 |
| Caster Mount Type | Plate |
| Mfr. Model # | LB248P500GP |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 56111902 |
Description
Work Table, Height Adjustability Fixed Height, Number of Shelves 1, Assembly Fully Assembled, Back Stop Height Not Applicable, Color Gray, Edge Shape Round Corner, Features 12 Gauge Caster Mounts, Clearance Between Shelves is 20 in, Frame Material Steel, Frame Material Finish Powder Coated, Height Adjustment Increments Not Applicable, Included Components Lower Shelf, Maximum Adjustable Height Not Applicable, Minimum Adjustable Height Not Applicable, Non-Metal Top Thickness Not Applicable