Power Cord Lockout: For 2-Prong/3-Prong Plug Type, Red
In Stock
$38.55
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Power Cord Lockout: For 2-Prong/3-Prong Plug...
Item 6AP32
$38.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1839 |
| Brand | BRADY |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Overall Length | 0.734 in |
| Display Qty | 1 |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| For Voltage | 110V AC |
| Resistance Properties | Chemical Resistant |
| Standards | RoHS 2015/863 Compliant, RoHS 2011/65/EU Compliant |
| California Prop 65 Cancer | N |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Lockout Material | ABS; Brass |
| Lockout Type | Prong |
| Overall Height | 1.76 in |
| Freight Class Code | 37 |
| Sub-brand | Stopowe |
| Display Sell UOM | EA |
| For Plug Type | 2-Prong, 3-Prong |
| Plug Lockout Type | Stopower Plug Lockout |
| Maximum Number of Padlocks | 0 |
| Overall Width | 1.083 in |
| Manufacturer Part Number | 65673 |
| Maximum Temperature | 140 Degrees F |
| Encasing Lockout | No |
| Minimum Temperature | -13 Degrees F |
| Storage Protection Code | A |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 9/16 in |
| Lockout Color | Red |
| Mfr. Model # | 65673 |
Description
Power Cord Lockout, Red