Shop Vacuum: 12 gal Tank Size, Stainless Steel, 2 in Vacuum Hose Dia, 12 ft Hose Lg, Wet/Dry
In Stock
$482.50
/each
Earn 482 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DAYTON Shop Vacuum: 12 gal Tank Size, Stainless Stee...
Item 61HV91
$482.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1507 |
| Brand | DAYTON |
| Cord Length | 18 ft |
| Static Pressure | 80 in |
| Voltage | 120V AC |
| Current | 10 A |
| Tank Size | 12 gal |
| Filter Included | Standard |
| Vacuum Air Flow | 85 cfm |
| Hose Length | 12 ft |
| Special Features | Push Handle |
| Vacuum Hose Dia. | 2 in |
| Number of Motor Stages | 2 |
| Tank Material | Stainless Steel |
| Peak Horsepower | 6 hp |
| Vacuum Pickup Type | Wet/Dry |
| Mfr. Model # | 61HV91 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 47121604 |
Description
Wet/Dry Vacuum