Shop Vacuum: 16 gal Tank Size, Stainless Steel, 3 in Vacuum Hose Dia, 8 ft Hose Lg, Wet/Dry
In Stock
$402.50
/each
Earn 402 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
DAYTON Shop Vacuum: 16 gal Tank Size, Stainless Stee...
Item 61HV87
$402.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DAYTON |
| HEPA Rated Machine | Not HEPA Rated |
| Bag/Cartridge Material | Cloth, Plastic |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Tank Dry Capacity | 13 gal |
| Number of Motor Stages | 1 |
| Storage Protection Code | A |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Hose Length | 8 ft |
| Vacuum Air Flow | 105 cfm |
| Manufacturer Part Number | 61HV87 |
| Filter Efficiency | 80 to 90% at 0.4 microns |
| Sound Level | 78 dB |
| Tank Wet Capacity | 12 gal |
| Motor Efficiency Type | Brushed |
| Filter Included | Standard |
| Debris Collection Type | Bag |
| Air Wattage | 275 W |
| Average Brush Life | 600 hr |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Vacuum Hose Dia. | 2-1/2 in |
| Includes | 8 ft x 2-1/2 in Hose, Concentrator Nozzle, (2) Extension Wands, Retainer Cap, Crevice Nozzle, Utility Nozzle, Floor Nozzle, Elbow Grip, Muffler, Foam Filter Sleeve |
| Static Pressure | 80 in |
| Current | 10.5 A |
| Bag/Cartridge Reusability | Reusable |
| Features | Push Style Handle, Tool Storage |
| Freight Class Code | 50 |
| Tank Size | 16 gal |
| Height | 29 in |
| Peak Horsepower | 6 hp |
| Plug Type | Two-Prong |
| Includes Battery | No |
| Width | 23-1/2 in |
| Includes Charger | No |
| Standards | ETL |
| Power | 1,200 W |
| Number of Batteries Included | 0 |
| Cord Length | 18 ft |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Vacuum Pickup Type | Wet/Dry |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Length | 23-1/2 in |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Power Source | Corded |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 120V AC |
| Weight | 35.5 lb |
| Special Features | Push Handle |
| Tank Material | Stainless Steel |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Mfr. Model # | 61HV87 |
Description
Shop Vacuum, 29 in H, 24 in L