Shop Vacuum: 8 gal Tank Size, Plastic, 1 in Vacuum Hose Dia, 8 ft Hose Lg, 78 cfm Air Flow
In Stock
$183.00
/each
Earn 183 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
DAYTON Shop Vacuum: 8 gal Tank Size, Plastic, 1 in V...
Item 61HV82
$183.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1507 |
| Brand | DAYTON |
| Plug Type | Two-Prong |
| Power Source | Corded |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Current | 10 A |
| Weight | 20.3 lb |
| Sound Level | 79 dB |
| Hose Length | 8 ft |
| Cord Length | 12 ft |
| Static Pressure | 78 in |
| Vacuum Hose Dia. | 1-1/4 in |
| Manufacturer Part Number | 61HV82 |
| Average Brush Life | 400 hr |
| Filter Efficiency | 80 to 90% at 0.4 microns |
| Debris Collection Type | Bag |
| Height | 21-3/4 in |
| Bag/Cartridge Reusability | Reusable |
| HEPA Rated Machine | Not HEPA Rated |
| Includes Battery | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Includes | 8 ft x 1-1/4 in Hose, (2) Extension Wands, Crevice Nozzle, Utility Nozzle, Floor Nozzle, Muffler, Foam Filter Sleeve |
| Storage Protection Code | A |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Tank Dry Capacity | 6 gal |
| Vacuum Pickup Type | Wet/Dry |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Features | Tool Storage |
| Tank Wet Capacity | 5-1/2 gal |
| Length | 15-1/4 in |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Vacuum Air Flow | 78 cfm |
| Width | 15-1/4 in |
| Voltage | 120V AC |
| Number of Batteries Included | 0 |
| Motor Efficiency Type | Brushed |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Includes Charger | No |
| Tank Size | 8 gal |
| Bag/Cartridge Material | Cloth, Plastic |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Peak Horsepower | 5 hp |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Air Wattage | 230 W |
| Number of Motor Stages | 1 |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Freight Class Code | 50 |
| Power | 1,200 W |
| Standards | ETL |
| Filter Included | Standard |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Tank Material | Plastic |
| Mfr. Model # | 61HV82 |
Description
Shop Vacuum, 22 in H, 15 in L