Shop Vacuum: 6 gal Tank Size, Plastic, 1 in Vacuum Hose Dia, 8 ft Hose Lg, 72 cfm Air Flow
In Stock
$138.35
/each
Earn 138 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
DAYTON Shop Vacuum: 6 gal Tank Size, Plastic, 1 in V...
Item 61HV81
$138.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DAYTON |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Length | 13-1/2 in |
| Vacuum Hose Dia. | 1-1/4 in |
| Air Wattage | 140 W |
| Voltage | 120V AC |
| Includes Battery | No |
| Cord Length | 12 ft |
| Debris Collection Type | Bag |
| Power Source | Corded |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Includes Charger | No |
| Weight | 14.7 lb |
| Features | Tool Storage |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Bag/Cartridge Reusability | Reusable |
| Plug Type | Two-Prong |
| Width | 13-1/2 in |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Number of Motor Stages | 1 |
| Storage Protection Code | A |
| Number of Batteries Included | 0 |
| Manufacturer Part Number | 61HV81 |
| Current | 9 A |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Includes | 8 ft x 1-1/4 in Hose, (2) Extension Wands, Retainer Cap, Crevice Nozzle, Utility Nozzle, Floor Nozzle, Round Brush, Muffler, Foam Filter Sleeve |
| Tank Size | 6 gal |
| Filter Efficiency | 80 to 90% at 0.4 microns |
| Static Pressure | 53 in |
| HEPA Rated Machine | Not HEPA Rated |
| Hose Length | 8 ft |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Peak Horsepower | 4 hp |
| Tank Dry Capacity | 4-1/2 gal |
| Sound Level | 78 dB |
| Tank Material | Plastic |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Average Brush Life | 400 hr |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Tank Wet Capacity | 5-1/2 gal |
| Vacuum Pickup Type | Wet/Dry |
| Height | 21 in |
| Filter Included | Standard |
| Vacuum Air Flow | 72 cfm |
| Bag/Cartridge Material | Cloth, Plastic |
| Standards | ETL |
| Freight Class Code | 50 |
| Frequency | 60 Hz |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Motor Efficiency Type | Brushed |
| Power | 1,080 W |
| Mfr. Model # | 61HV81 |
Description
Shop Vacuum, 21 in H, 14 in L