Shop Vacuum: 4 gal Tank Size, Plastic, 1 in Vacuum Hose Dia, 7 ft Hose Lg, 73 cfm Air Flow
In Stock
$181.50
/each
Earn 181 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DAYTON Shop Vacuum: 4 gal Tank Size, Plastic, 1 in V...
Item 61HV79
$181.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DAYTON |
| Cord Length | 20 ft |
| Vacuum Pickup Type | Wet/Dry |
| Filter Included | Standard |
| Hose Length | 7 ft |
| Voltage | 120V AC |
| Vacuum Air Flow | 73 cfm |
| Peak Horsepower | 5 hp |
| Tank Size | 4 gal |
| Vacuum Hose Dia. | 1 in |
| Tank Material | Plastic |
| Current | 9 A |
| Number of Motor Stages | 1 |
| Static Pressure | 53 in |
| Mfr. Model # | 61HV79 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 47121604 |
Description
Portable Wet/Dry Vacuum