Shop Vacuum: 4 gal Tank Size, Plastic, 1 in Vacuum Hose Dia, 8 ft Hose Lg, 63 cfm Air Flow
In Stock
$150.75
/each
Earn 150 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
DAYTON Shop Vacuum: 4 gal Tank Size, Plastic, 1 in V...
Item 61HV78
$150.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1507 |
| Brand | DAYTON |
| Average Brush Life | 300 hr |
| Bag/Cartridge Material | Cloth, Plastic |
| Length | 13 in |
| Freight Class Code | 50 |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Tank Size | 4 gal |
| HEPA Rated Machine | Not HEPA Rated |
| Includes Battery | No |
| Tank Material | Plastic |
| Static Pressure | 53 in |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Storage Protection Code | A |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Plug Type | Two-Prong |
| Vacuum Air Flow | 63 cfm |
| Hose Length | 8 ft |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Cord Length | 18 ft |
| Debris Collection Type | Bag |
| Standards | ETL |
| Power | 960 W |
| Number of Batteries Included | 0 |
| Peak Horsepower | 4 hp |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Height | 18-1/4 in |
| Air Wattage | 123 W |
| Motor Efficiency Type | Brushed |
| Vacuum Hose Dia. | 1-1/4 in |
| Width | 13 in |
| Current | 8 A |
| Includes | 8 ft x 1-1/4 in Hose, (3) Extension Wands, Crevice Nozzle, Utility Nozzle, Floor Brush, Floor Nozzle, Round Brush, Muffler, Foam Filter Sleeve |
| Frequency | 60 Hz |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Filter Efficiency | 80 to 90% at 0.4 microns |
| Bag/Cartridge Reusability | Reusable |
| Manufacturer Part Number | 61HV78 |
| Sound Level | 76 dB |
| Tank Wet Capacity | 2-1/2 gal |
| Filter Included | Standard |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Voltage | 120V AC |
| Features | Tool Storage |
| Includes Charger | No |
| Vacuum Pickup Type | Wet/Dry |
| Number of Motor Stages | 1 |
| Power Source | Corded |
| Tank Dry Capacity | 3-1/2 gal |
| Weight | 12.7 lb |
| Mfr. Model # | 61HV78 |
Description
Shop Vacuum, 18 in H, 13 in L