Shop Vacuum: 2 gal Tank Size, Plastic, 1 in Vacuum Hose Dia, 6 ft Hose Lg, 40 cfm Air Flow
In Stock
$124.90
/each
Earn 124 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
DAYTON Shop Vacuum: 2 gal Tank Size, Plastic, 1 in V...
Item 61HV76
$124.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1507 |
| Brand | DAYTON |
| Vacuum Pickup Type | Wet/Dry |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Cord Length | 18 ft |
| Vacuum Hose Dia. | 1-1/4 in |
| Tank Size | 2 gal |
| Power | 600 W |
| HEPA Rated Machine | Not HEPA Rated |
| Tank Material | Plastic |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Manufacturer Part Number | 61HV76 |
| Tank Dry Capacity | 1-1/2 gal |
| Bag/Cartridge Material | Cloth |
| Width | 10 in |
| Static Pressure | 58 in |
| Debris Collection Type | Bag |
| Height | 19 in |
| Motor Efficiency Type | Brushed |
| Freight Class Code | 50 |
| Includes Battery | No |
| Peak Horsepower | 1-1/2 hp |
| Storage Protection Code | A |
| Plug Type | Three-Prong |
| Weight | 8.7 lb |
| Current | 5 A |
| Tank Wet Capacity | 1-3/4 gal |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Sound Level | 80 dB |
| Includes Charger | No |
| Standards | ETL |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Number of Motor Stages | 1 |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Number of Batteries Included | 0 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Frequency | 60 Hz |
| Bag/Cartridge Reusability | Reusable |
| Average Brush Life | 300 hr |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Length | 10 in |
| Power Source | Corded |
| Air Wattage | 90 W |
| Features | Tool Storage, Wall Mount Storage |
| Includes | Wall-Mount Bracket, 6 ft x 1-1/4 in Hose, Crevice Nozzle, Utility Nozzle, Clamp Ring, Round Brush, Foam Filter Sleeve |
| Voltage | 120V AC |
| Vacuum Air Flow | 40 cfm |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Filter Included | Standard |
| Hose Length | 6 ft |
| Mfr. Model # | 61HV76 |
Description
Shop Vacuum, 19 in H, 10 in L