Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 1 in, Nylon, White, 450 Labels Included
In Stock
$135.45
/each
Earn 135 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 1 in, Nylon,...
Item 61DT17
$135.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Color | White |
| Label Width | 1 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Material | Nylon |
| Printer Series Compatibility | Wraptor A6200 |
| Label Height | 1 in |
| Roll Width | 1 in |
| Compatible Mfr Part Number | A62-R4300 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Roll Length | 1 in |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable, Halogen-Free |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Compatible Grainger Part Number | 61DT08 |
| Mfr. Model # | A62-13-499 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 61DT08, Compatible Mfr Part Number A62-R4300, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 1 in, Label Material Nylon, Label Width 1 in, Labels per Roll 450, Printer Series Compatibility Wraptor A6200, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Halogen-Free, Material Series B-499, Recommended Ribbon A62-R4300