Pre-Cut Label Stock Roll: 3/4 in x 1/2 in, Nylon, White, 600 Labels Included
In Stock
$141.50
/each
Earn 141 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/4 in x 1/2 in, Ny...
Item 61DT14
$141.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Printer Series Compatibility | Wraptor A6200 |
| Roll Length | 3/4 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Roll Width | 1/2 in |
| Compatible Mfr Part Number | A62-R4300 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable, Halogen-Free |
| Label Width | 1/2 in |
| Label Color | White |
| Label Height | 3/4 in |
| Compatible Grainger Part Number | 61DT08 |
| Label Material | Nylon |
| Mfr. Model # | A62-7-499 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 61DT08, Compatible Mfr Part Number A62-R4300, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 3/4 in, Label Material Nylon, Label Width 1/2 in, Labels per Roll 600, Printer Series Compatibility Wraptor A6200, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Halogen-Free, Material Series B-499, Recommended Ribbon A62-R4300