Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 3.5 in ID, 4.125 in OD, 0.313 in Wd
In Stock
$228.25
/each
Earn 228 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR79
$228.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 3.5 in |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Inch |
| Outside Diameter | 4.125 in |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 0.313 in |
| Mfr. Model # | 88.9104.777.93TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 3.5 in, Outside Diameter 4.125 in, Overall Width 0.313 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal