Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 2.938 in ID, 4 in OD, 0.5 in Wd
In Stock
$146.20
/each
Earn 146 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR51
$146.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 0.5 in |
| Inside Diameter | 2.938 in |
| System of Measurement | Inch |
| Outside Diameter | 4 in |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 74.61101.612.7TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 2.938 in, Outside Diameter 4 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal