Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 2.75 in ID, 3.5 in OD, 0.5 in Wd
In Stock
$105.25
/each
Earn 105 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CR39
$105.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 2.75 in |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 0.5 in |
| System of Measurement | Inch |
| Seal Design | TC |
| Outside Diameter | 3.5 in |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 69.8588.912.7TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 2.75 in, Outside Diameter 3.5 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal