Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 1.875 in ID, 2.375 in OD, 0.25 in Wd
In Stock
$80.90
/each
Earn 80 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CP69
$80.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 1.875 in |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 0.25 in |
| System of Measurement | Inch |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 2.375 in |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 47.6260.326.35TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 1.875 in, Outside Diameter 2.375 in, Overall Width 0.25 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal