Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 1.625 in ID, 2.125 in OD, 0.375 in Wd
In Stock
$82.35
/each
Earn 82 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CP47
$82.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 1.625 in |
| Outside Diameter | 2.125 in |
| Overall Width | 0.375 in |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| System of Measurement | Inch |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 41.2753.979.52TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 1.625 in, Outside Diameter 2.125 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Lip Seal