Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 400 mm ID, 440 mm OD, 20 mm Wd
In Stock
$3,334.00
/each
Earn 3334 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CP29
$3,334.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 20 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 400 mm |
| Outside Diameter | 440 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 40044020TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 400 mm, Outside Diameter 440 mm, Overall Width 20 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal