Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 370 mm ID, 410 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$2,555.00
/each
Earn 2555 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CP17
$2,555.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Overall Width | 15 mm |
| Outside Diameter | 410 mm |
| Seal Design | TC |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 370 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 37041015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 370 mm, Outside Diameter 410 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal