Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 340 mm ID, 380 mm OD, 20 mm Wd
In Stock
$2,448.00
/each
Earn 2448 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN89
$2,448.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 340 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 20 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 380 mm |
| Mfr. Model # | 34038020TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 340 mm, Outside Diameter 380 mm, Overall Width 20 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal