Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 320 mm ID, 360 mm OD, 20 mm Wd
In Stock
$1,974.00
/each
Earn 1974 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN72
$1,974.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 360 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 20 mm |
| Inside Diameter | 320 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 32036020TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 320 mm, Outside Diameter 360 mm, Overall Width 20 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal