Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 290 mm ID, 330 mm OD, 18 mm Wd
In Stock
$1,176.00
/each
Earn 1176 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN55
$1,176.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 330 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 290 mm |
| Overall Width | 18 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 29033018TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 290 mm, Outside Diameter 330 mm, Overall Width 18 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal