Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 285 mm ID, 310 mm OD, 16 mm Wd
In Stock
$1,176.00
/each
Earn 1176 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CN54
$1,176.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 285 mm |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Outside Diameter | 310 mm |
| Seal Design | TC |
| Overall Width | 16 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 28531016TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 285 mm, Outside Diameter 310 mm, Overall Width 16 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Lip Seal