Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 215 mm ID, 250 mm OD, 16 mm Wd
In Stock
$641.00
/each
Earn 641 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM89
$641.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 16 mm |
| Outside Diameter | 250 mm |
| Seal Design | TC |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| System of Measurement | Metric |
| Inside Diameter | 215 mm |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Mfr. Model # | 21525016TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 215 mm, Outside Diameter 250 mm, Overall Width 16 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal