Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 195 mm ID, 230 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$504.00
/each
Earn 504 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM70
$504.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| System of Measurement | Metric |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Overall Width | 15 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 230 mm |
| Inside Diameter | 195 mm |
| Mfr. Model # | 19523015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 195 mm, Outside Diameter 230 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal