Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 0.688 in ID, 1.25 in OD, 0.25 in Wd
In Stock
$69.40
/each
Earn 69 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM53
$69.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Inside Diameter | 0.688 in |
| Overall Width | 0.25 in |
| Outside Diameter | 1.25 in |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | 17.4631.756.35TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 0.688 in, Outside Diameter 1.25 in, Overall Width 0.25 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Lip Seal