Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 155 mm ID, 190 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$326.00
/each
Earn 326 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM40
$326.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 155 mm |
| Overall Width | 15 mm |
| Outside Diameter | 190 mm |
| Number of Lips | 2 |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 15519015TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 155 mm, Outside Diameter 190 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal