Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 5.5 in ID, 6.5 in OD, 0.472 in Wd
In Stock
$246.75
/each
Earn 246 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM17
$246.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 5.5 in |
| System of Measurement | Inch |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Overall Width | 0.472 in |
| Outside Diameter | 6.5 in |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 139.7165.112.7TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 5.5 in, Outside Diameter 6.5 in, Overall Width 0.472 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal