Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 5.125 in ID, 6.125 in OD, 0.472 in Wd
In Stock
$317.00
/each
Earn 317 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CM10
$317.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Number of Lips | 2 |
| Outside Diameter | 6.125 in |
| Overall Width | 0.472 in |
| System of Measurement | Inch |
| Seal Design | TC |
| Inside Diameter | 5.125 in |
| Mfr. Model # | 130.17155.5712.7TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 5.125 in, Outside Diameter 6.125 in, Overall Width 0.472 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal