Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 4.75 in ID, 5.75 in OD, 0.472 in Wd
In Stock
$308.00
/each
Earn 308 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CL95
$308.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 4.75 in |
| System of Measurement | Inch |
| Overall Width | 0.472 in |
| Outside Diameter | 5.75 in |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Mfr. Model # | 120.65146.0512.7TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 4.75 in, Outside Diameter 5.75 in, Overall Width 0.472 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Lip Seal