Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 4.25 in ID, 5.25 in OD, 0.5 in Wd
In Stock
$299.50
/each
Earn 299 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CL80
$299.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 2 |
| Seal Design | TC |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| System of Measurement | Inch |
| Outside Diameter | 5.25 in |
| Inside Diameter | 4.25 in |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Overall Width | 0.5 in |
| Mfr. Model # | 107.95133.3512.7TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 4.25 in, Outside Diameter 5.25 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal