Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro, 4 in ID, 5 in OD, 0.5 in Wd, 10 psi Max Pressure
In Stock
$269.75
/each
Earn 269 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TC, Fluoro...
Item 61CL69
$269.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Outside Diameter | 5 in |
| Overall Width | 0.5 in |
| Lip Material | Fluoro Rubber |
| Inside Diameter | 4 in |
| Maximum Pressure | 10 psi |
| Number of Lips | 2 |
| System of Measurement | Inch |
| Seal Design | TC |
| Mfr. Model # | 101.612712.7TCV |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 4 in, Outside Diameter 5 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Lip Seal