Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TB, Nitrile, 340 mm ID, 400 mm OD, 28 mm Wd
In Stock
$553.00
/each
Earn 553 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 2 Lip w/Spring, TB, Nitril...
Item 61CG36
$553.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Inside Diameter | 340 mm |
| Overall Width | 28 mm |
| Seal Design | TB |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 400 mm |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Number of Lips | 2 |
| Mfr. Model # | 34040028TB |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TB, Inside Diameter 340 mm, Outside Diameter 400 mm, Overall Width 28 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None