Rotary Shaft Seal: 1 Lip w/Spring, SF, Nitrile, 2.5 in ID, 3.25 in OD, 0.375 in Wd
In Stock
$113.65
/each
Earn 113 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 1 Lip w/Spring, SF, Nitril...
Item 60ZG06
$113.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Seal Design | SF |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| Outside Diameter | 3.25 in |
| Number of Lips | 1 |
| Overall Width | 0.375 in |
| Inside Diameter | 2.5 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | 63.582.559.52SF |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SF, Inside Diameter 2.5 in, Outside Diameter 3.25 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal