Rotary Shaft Seal: 1 Lip w/Spring, SF, Nitrile, 158 mm ID, 180 mm OD, 15 mm Wd
In Stock
$424.25
/each
Earn 424 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DDS Rotary Shaft Seal: 1 Lip w/Spring, SF, Nitril...
Item 60ZA79
$424.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DDS |
| Number of Lips | 1 |
| Maximum Pressure | 7 psi |
| Inside Diameter | 158 mm |
| Outside Diameter | 180 mm |
| Overall Width | 15 mm |
| Seal Design | SF |
| Lip Material | Nitrile Rubber |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | 15818015SF |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31181604 |
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SF, Inside Diameter 158 mm, Outside Diameter 180 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None