Corner Radius End Mill: Carbide, ZrN Coated, 3 Flute, 3/4" Mill Dia, 3-1/4" LOC, 0.03" Rad
In Stock
$427.00
/each
Earn 427 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Corner Radius End Mill: Carbide, ZrN Coated,...
Item 60YD30
$427.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2187 |
| Brand | CLEVELAND |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Material - Machining | Carbide |
| Flute Type | Spiral |
| Finish - Machining | ZrN |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| Milling Diameter | 0.75 in, 3/4 in |
| Material Application | Aluminum |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 6 in |
| List Number | CEM-AM3-ZN |
| ISO Material Group | N |
| Measurement System | Inch |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Length of Cut | 3.25 in, 3-1/4 in |
| Corner Radius | 0.03 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Flute Spacing | Fixed |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| Single End/Double End | Single |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Mfr. Model # | C84201 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, ZrN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.03 in, 3.25 in, 6 in