Corner Radius End Mill: Carbide, ZrN Coated, 3 Flute, 7/16" Mill Dia, 9/16" LOC
In Stock
$85.60
/each
Earn 85 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Corner Radius End Mill: Carbide, ZrN Coated,...
Item 60YC95
$85.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Material Application | Aluminum |
| List Number | CEM-AM3-ZN |
| Corner Radius | 0.015 in |
| Material - Machining | Carbide |
| Length of Cut | 9/16 in, 0.5625 in |
| Milling Diameter | 0.4375 in, 7/16 in |
| Finish - Machining | ZrN |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| ISO Material Group | N |
| Shank Dia. | 7/16 in |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Flute Spacing | Fixed |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 3 |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Measurement System | Inch |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Mfr. Model # | C84167 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.4375 in Milling Dia., Carbide, ZrN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.015 in, 0.5625 in, 2 1/2 in