Corner Radius End Mill: Carbide, ZrN Coated, 3 Flute, 5/16" Mill Dia, 1-1/4" LOC
In Stock
$84.20
/each
Earn 84 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Corner Radius End Mill: Carbide, ZrN Coated,...
Item 60YC87
$84.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| List Number | CEM-AM3-ZN |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 3 |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Finish - Machining | ZrN |
| Material Application | Aluminum |
| Helix Angle | 35 Degrees |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Material - Machining | Carbide |
| Corner Radius | 0.03 in |
| Length of Cut | 1.25 in, 1-1/4 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Flute Spacing | Fixed |
| Measurement System | Inch |
| Single End/Double End | Single |
| Flute Type | Spiral |
| Milling Diameter | 0.3125 in, 5/16 in |
| Shank Dia. | 5/16 in |
| ISO Material Group | N |
| Mfr. Model # | C84159 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.3125 in Milling Dia., Carbide, ZrN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.03 in, 1.25 in, 3 1/2 in