Safety Sign: 10 in x 14 in Nominal Sign Size, 0.032 in Thick, Mounting Holes Sign Mounting, Aluminum
In Stock
$32.00
/each
Earn 32 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CONDOR Safety Sign: 10 in x 14 in Nominal Sign Size,...
Item 60WC45
$32.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CONDOR |
| Width | 14 in |
| Nominal Sign Size | 10 in x 14 in |
| Sign Mounting Location | Wall |
| Sign Material | Aluminum |
| Sign Background Color | White |
| Height | 10 in |
| Sign Legend | Reduce Disease Transmission Stop The Spread Of Germs By Washing Hands Properly Stop Germs From Transferring Onto Clean Hands By Coughing Into Your Sleeve Sanitize Frequently Used Surfaces Such As Phones Keyboards, Taps, Door Knobs To Reduce The Spread Of Germs |
| Retroreflective Grade | Not Retroreflective |
| Printed Language | English |
| Product Type | Safety Sign |
| Sign Mounting Style | Mounting Holes |
| Mfr. Model # | 60WC45 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 55121718 |
Description
Safety Sign, Horizontal Rectangle, Number of Printed Sides 1, English, Sign Format Other Format, Sign Legend Reduce Disease Transmission Stop The Spread Of Germs By Washing Hands Properly Stop Germs From Transferring Onto Clean Hands By Coughing Into Your Sleeve Sanitize Frequently Used Surfaces Such As Phones Keyboards, Taps, Door Knobs To Reduce The Spread Of Germs, Sign Legend Background Color White, Sign Legend Style Symbol and Text