Band Saw Blade: Bi-Metal, Diemaster 2(R), 15 ft 8 in, Hook Cutting Edge, 3/8 in Blade Wd, 4
In Stock
$123.80
/each
Earn 123 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LENOX Band Saw Blade: Bi-Metal, Diemaster 2(R), 15...
Item 60FF55
$123.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LENOX |
| Overall Length | 15 ft 8 in |
| Tip Material | Bi-Metal |
| For Workpiece Material | Non-Ferrous Metal, Mold Steel, Tool Steel, Steel Alloy, Carbon Steel, Aluminum, Stainless Steel, Structural Steel |
| Overall Width | 3/8 in |
| Series | Diemaster 2(R) |
| Cutting Edge Style | Hook |
| For Material Thickness | 5/8 in - 13/16 in |
| For Material Width | 3 in - 7 in |
| Overall Thickness | 0.035 in |
| Teeth per Inch | 4 |
| Use Case | General/Maintenance |
| Mfr. Model # | 1945332 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172007 |
Description
Band Saw Blade, Primary Material Application General Purpose Metal Cutting, Materials Cut Aluminum, Carbon Steel, Non-Ferrous Metal, Stainless Steel, Tool Brand Lenox, Blade Series Diemaster 2, Use Case General/Maintenance, Blade Width 3/8 in, Blade Length 15 ft 8 in, Blade Thickness 0.035 in, Teeth per Inch 4, Tip Material Bi-Metal, Cutting Edge Style Hook, For Material Thickness 5/8 in to 13/16 in, For Material Width 3 in to 7 in