Shop Vacuum: 18 gal Tank Size, Plastic, 2 in Vacuum Hose Dia, 9 ft Hose Lg, 95 cfm Air Flow
In Stock
$1,257.00
/each
Earn 1257 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DAYTON Shop Vacuum: 18 gal Tank Size, Plastic, 2 in...
Item 5UMR0
$1,257.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1508 |
| Brand | DAYTON |
| Number of Motor Stages | 2 |
| Special Features | Squeegee Assembly |
| Vacuum Pickup Type | Wet/Dry |
| Current | 8 A |
| Voltage | 120V AC |
| Tank Material | Plastic |
| Tank Size | 18 gal |
| Static Pressure | 294 in |
| Hose Length | 9 ft |
| Vacuum Air Flow | 95 cfm |
| Vacuum Hose Dia. | 2 in |
| Cord Length | 50 ft |
| Peak Horsepower | 1 hp |
| Filter Included | Standard |
| Mfr. Model # | 5UMR0 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 47121604 |
Description
Shop Vacuum, Vacuum Power Source Corded, Filter Efficiency Not Applicable, Vacuum Filtration Type Standard, Vacuum Pickup Type Wet/Dry, Vacuum Air Flow 95 cfm, Static Pressure 294 in, Sound Level 81 dB, Tank Material Plastic, Tank Size 18 gal, Tank Dry Capacity 18 gal, Tank Wet Capacity 18 gal, Vacuum Collection Type Bagless, Motor Efficiency Type Not Applicable, Number of Motor Stages 2, Peak Horsepower 1 hp, Power 880 W, Current 8 A, Frequency Not Applicable, Voltage 120V AC, Height 42 in